Realizovani projekti u periodu od 2008. do 2022. godine
Kako do uspešne realizacije?
Projekat počinje idejom i željom za promenom i stvaranjem nečeg novog. Sama ideja nije projekat. Potrebno je imati i nameru stvoriti projekat sa tačnom definicijom šta želimo postići.
želja za promenom se ogleda u svrsi projekta u kojoj se opisuje kako će se operativno ostvariti zadaci i dostići postavljeni ciljevi. Za razliku od svrhe, ciljevi moraju biti konkretni.
Cilj projekta je odgovor na pitanje ŠTA nameravmo da uradimo da bismo doprineli rešenju problema projekta. Karakteristike dobrog cilja je da je relevantan u odnosu na problem, realističan, jasno formulisan i da sadrži sve osnove elemente cilja.
Zadaci projekta su odgovor na pitanje KAKO ćemo ostvariti ciljeve projekta.
Zadaci moraju biti SMART definisani: Specific ( određeni ); Measurable ( merljivi ); Achievable ( dostižni ); Realistic, Relevant ( realistični, relevantni ); Time-framed ( vremenski određeni).
U fazi realizacije projekta aktiviraju se resursi projekta za izvršenje aktivnosti u planu projekta. U toku realizacije projekta meri se stepen izvršenja. Pri merenju stepena izvršenja od bitnog značaja je tačna informisanost o stanju aktivnosti, resursima i sredstvima. Time je omogućeno praćenje realizacije kroz tačno poređenje stvarnog i planiranog izvršenja, angažovanim resursima, budžetu i rokovima.
U poslednjoj fazi projekta članovi projektnog tima vrše procenu projekta. Koristeći se izveštajima sa projekta i sopstvenim iskustvima na projektu, članovi tima određuju koji su delovi projekta zadovoljavajući, a koji zahtevaju poboljšanje